Depremzedeler… Şehit yakınları… Bayram hüznü

Türkiye Ramazan Bayramı’na hazırlanıyor. Yurttaşlar arefe günü alış verişlerini yapıyor, bayram ziyaretleri için hazırlıklar tamamlanıyor. Deprem bölgesinde yaşayan yurttaşlar ise Ramazan Bayramı’na buruk giriyor. 6 Şubat 2023’te yaşanan depremden sonra vatandaşlar hala toparlanmaya çalışıyor. Kimisi geçici konteyner kentte kalıyor, kimisi çadırda, kimisinin de evi daha yeni teslim edildi.

MALATYA’DA KONTEYNER ÇARŞILARDA ALIŞVERİŞ
6 Şubat depremlerinin yıktığı illerin başında yer alan Malatya’da çarşının da yıkılması ile esnaf, kendileri için yapılan geçici konteyner çarşılarda hizmet veriyor. Ramazan Bayramı öncesi de yoğunluğun yaşandığı geçici konteyner çarşılarda vatandaşlar bayram alışverişi yapıyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi yanında kurulan geçici iş merkezinde bulunan esnaf, yıkılan çarşıdaki Şemsiye Sokak hatırasını yaşatmak adına konteyner çarşıda Şemsiye Sokak kurdu.

HATAY, ADANA VE OSMANİYE’DE MEZARLIKLARA HÜZÜNLÜ ZİYARET
Hatay’ın İskenderun ilçesindeki evinde eşi ve çocuğuyla hayatını kaybeden Anadolu Ajansı muhabiri Burak Milli’nin kabri de ziyaret edildi. Hatay’ın merkez Antakya ilçesindeki Narlıca Deprem Mezarlığı’na giden aileler, kaybettikleri yakınları için Kur’an-ı Kerim okuyup dua etti.
Yakınlarının mezar taşlarını temizleyen aileler, kabirlere çiçek de bıraktı. Kabir ziyaretlerinde, hüzünlü anlar yaşandı.
AA MUHABİRİ BURAK MİLLİ’NİN MEZARINA ZİYARET
Depremde İskenderun ilçesindeki evinin enkazından 9 Şubat’ta eşi Ayşen Milli (30) ve 5 aylık kızı Eylül Lina ile cansız bedeni çıkartılan Anadolu Ajansı muhabiri Burak Milli’nin (31) Çankaya Mezarlığı’ndaki kabri de ziyaret edildi.

Burak Milli’nin annesi Ayşe Fatma Güzüküçük, oğlunun mezarına çiçek bırakarak dua okudu. Milli’nin kız kardeşi Deniz Güngör ile teyzesi Zeliha Gözüküçük de kabir başında dua etti. Burak Milli’nin cenazesi Çankaya Mezarlığı’nda, eşi ve kızının cenazeleri ise Adana’da toprağa verilmişti.

Adana’da depremde hayatını kaybedenlerin aileleri, merkez Çukurova ilçesindeki Kabasakal Mezarlığı’nda mezarlıklara çiçekler bıraktı. Aileler, kaybettikleri yakınları için Kur’an-ı Kerim okuyup dua etti. Nesimi Çakmak, AA muhabirine, depremde halası, kuzeni, kuzeninin eşi ve kuzeninin çocuğunun kaybettiğini söyledi. Yakınlarının mezarına bayram ziyaretine geldiğini ifade eden Çakmak, “Yasin okuduk, geçmişlerine rahmet eyledik. İnşallah Allah cennetiyle karşılar, cennetiyle muamele eder. Deprem şehitleri oldular, onları ziyaret ettik. Cümle geçmişlerimize de depremde kaybettiğimiz tüm şehitlerimize de Allah rahmet eylesin. Hepsine rahmet diliyorum.” diye konuştu.

Osmaniye’de Ramazan Bayramı arifesinde Deprem Mezarlığı’na gidenler, kaybettikleri yakınlarının kabirleri başında Kur’an-ı Kerim okudu, dua etti, mezarları temizledi.
Bazı vatandaşlar, kaybettikleri yakınlarının mezarları başında dua okurken hüzünlü anlar yaşadı.
Depremde yaşamını yitiren çocukların mezarlarına, yakınları tarafından şeker ve çikolata bırakıldı.

EDİRNEKAPI ŞEHİTLİĞİ’NDE HÜZÜN
Ramazan Bayramı arifesinde burukluğu yıllardır yaşayanlar ise şehit aileleri… Sabahın erken saatlerinde Edirnekapı Şehitliği’ne gelen şehit yakınları, kabirlere karanfil bırakıp Kur’an-ı Kerim okuyarak dua etti. Şehitlikte görevli jandarma personeli de ailelere başsağlığı diledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri de mezarlığa gelen ailelere, lokum ve kolonya ikramında bulundu, karanfil verdi.
Edirnekapı Şehitliği, arife gününde ziyaretçi yoğunluğu yaşadı.

Ankara’da 2011’de eğitim uçuşu sırasında helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Kara Pilot Üsteğmen Kemal Taşçı’nın babası Müslüm Taşçı, 2011’den beri her gün aynı acıyı yaşadığını söyledi.
Haftanın en az üç günü mezarlıkta olduğunu belirten Taşçı, yetkililerden, oğlunun isminin Güngören’de okuduğu ilkokula verilmesini istedi.
Hakkari’de 2017’de terör örgütü PKK mensuplarınca yapılan silahlı saldırıda şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Halil İbrahim Gürel’in babası Kani Gürel, oğlunun vefatından beri her cuma mezarlık ziyareti yaptığını anlattı. Oğlunun mezarını ziyaret etmek için memlekete gitmediklerini belirten Gürel, “Memlekete gidemedik, küser, darılır bize annem, babam gelmedi diye. Oğlumuzla koştuk. Allah razı olsun. Kendisi bizi yüceltti, onurlandırdı. Şehit kendisi, baş tacımız. Çok nazik bir insandı. Şehit olacağı belliydi zaten. Kendisi bizi hiç üzmedi… Kendisinden ne incindik ne darıldık. Zaten çocukluğundan beri ‘Baba ben şehit olacağım.’ diyordu. En son gitti, şehit oldu.” ifadelerini kullandı.

Tunceli’de 1995’te şehit olan Jandarma Komando Er Ahmet Üvenç’in kardeşi Erkan Üvenç, “Bizler yine her bayram olduğu gibi burada, ailemizle beraber ağabeyimizin yanındayız. Biz aileler için buruk bayram geçiyor böyle zamanlarda. Haftada en az bir iki kez burada bulunuyoruz. Ziyaret ediyoruz. Manevi olarak kendimizi mutlu, huzurlu hissediyoruz, burada olduğumuz zaman.” dedi.
Ahmet Üvenç’in annesi Penpe Üvenç ise oğlunun, askerliğinin bitmesine bir hafta kala şehit olduğunu söyledi.

CEBECİ ASKERİ ŞEHİTLİĞİ’NDE YOĞUNLUK YAŞANDI

Şehit yakınları ve gaziler, Ramazan Bayramı arifesinde Cebeci Askeri Şehitliği’ni ziyaret etti. Erken saatlerden itibaren şehitliğe gelen şehit aileleri ve gaziler, Türk bayraklarıyla donatılmış kabirlerin bakımlarını yaptı, Kur’an-ı Kerim okudu ve dua etti.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 2018’de PKK’lı teröristlerce tuzaklanan el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Serkan Dökmeci’nin annesi Ayfer Dökmeci, bayramın geldiğini hissedemediğini söyledi.

Oğlunu kaybetmesinin üzerinden 11 bayram geçtiğini, gün geçtikçe daha çok özlediğini ifade eden anne Dökmeci, “Nasip olursa her gün buradayız. Oğlunun sünneti olacaktı ona gelecekti, davetiyeleri dağıttı ama kısmet olmadı.” dedi. Suriye’de 2019’da Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde yaralanmasının ardından kaldırıldığı hastanede şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Umut Coşkun’un amcası Yetkin Coşkun da buruk bir sevinç yaşadığını ifade etti. Acılarının çok ağır olduğunu belirten Coşkun, “Diyecek hiçbir şey yok. Burada onlar gibi bir sürü genç, vatan için kanını dökmüş, şehit olmuş. Allah kimseye evladının acısını göstermesin. Vatan sağ olsun.” diye konuştu.

TÜRKİYE GAZİLER VE ŞEHİT AİLELERİ VAKFI ANMA PROGRAMI DÜZENLEDİ

Şehitlikte, ayrıca Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfınca anma programı düzenlendi.

Vakfın Genel Başkanı Lokman Aylar ve üyeler, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından kabirlere karanfil bıraktı, şehit aileleriyle tek tek bayramlaştı.

Aylar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm şehitleri rahmetle yad ederek, şehit ailelerinin bayramını kutladı.

Şehit anne ve babaların sabahın erken saatlerinde gurur ve onur verici bir duyguyla vatan için feda ettikleri çocuklarıyla bayramlaşmaya geldiklerini dile getiren Aylar, “Bugün aslında burada şehitlerimizle bayramlaşıyoruz. Onlar için bedel ödeyen, aslında bu vatan toprakları için bedel ödeyen, bu toprakların vatanı olması için bedel ödeyen kahraman şehitlerimizle, silah arkadaşlarımızla bayramlaşmaya geldik. Onların bayramlarını kutluyoruz.” dedi.

İZMİR’DE DE ŞEHİT KABİRLERİ ZİYARET EDİLDİ
İzmir’de şehit yakınları, Ramazan Bayramı arifesinde yakınlarının mezarlarına yaptıkları ziyarette duygulu anlar yaşadı. Kadifekale Hava Şehitliği’ne gelen şehit aileleri, çocuklarının mezarları başında dua edip Kur’an-ı Kerim okudu. Mezarlara karanfil bırakan aileler, mezar taşlarını yıkadı. Bazı şehit aileleri, kendi çocuklarının mezarları ile birlikte diğer şehit mezarlarının da bakımını yaptı.
Hatay’ın Serinyol ilçesinde 2003 yılında şehit olan Jandarma Çavuş Mustafa Mutlu’nun babası Kasım Mutlu, AA muhabirine, bayramların sevinç kaynağı olduğunu, ancak şehit aileleri olarak bayramları hüzünlü geçirdiklerini söyledi.
Her bayram çocuklarının mezarına geldiklerini belirten Mutlu, şöyle konuştu:
“Biz onlara geliyoruz. Çünkü onlar bizim elimize öpmeye gelmeyecekler. Biz de onların bayramını kutlamaya geldik. Mezarı temizleyip, sildik. Nasıl evimizde bayram temizliği yapıyorsak burada da onu hissettirmek istedik. Ne kadar da hüzünlü olsak bizler inanın buraya geldiğimizde değişiyoruz. Buradan ayrılmak istemiyoruz ama hayat devam ettiği için mecbur gideceğiz. Bayram boyunca, şehit aileleri çocuklarının yanına koşuyor. Bu şekilde bir teselli buluyoruz.”
Şırnak’ta 1999 yılında şehit olan Jandarma Komando Çavuş Akın Aydın’ın kardeşi Volkan Aydın da abisinin şehit olmasının üzerinden 25 yıl geçtiğini ancak o günü dün gibi hatırladıklarını ifade etti. Her bayram arifesinde ailece şehitliğe geldiklerini kaydeden Aydın, “Bayramlaşıyoruz burada. Bayramın adı bayram ama bizim için bayram gelip ziyaret etmek.” dedi. Anne Emriye Aydın da oğluyla bayramlaştığını, 25 yıl geçse de oğlunun acısını unutamadığını söyledi.

ÇORUM’DA ŞEHİT KABİRLERİNE BAYRAM ŞEKERİ
Çorum’da şehit yakınları, Ramazan Bayramı dolayısıyla ziyaret ettiği şehit kabirlerine bayram şekeri koydu. Şehit yakınları, Ramazan Bayramı arifesinde Çorum Şehitliği’ndeki kabirleri ziyaret etti.
Erken saatlerden itibaren Şehitlik’e giden vatandaşlar, kabirlerin başında Kur’an okuyup dua etti. Bazı şehit yakınlarının şehit kabirlerinin yanına Ramazan Bayramı dolayısıyla bayram şekeri bıraktığı görüldü.

Bolu ve Kocaeli’nde de Ramazan Bayramı arifesinde şehit mezarları ziyaret edildi.

AĞRI’DA İHTİYAÇ SAHİPLERİNE YARDIM ELİ UZATILDI
Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde, Ramazan Bayramı öncesi ihtiyaç sahibi 300 aileye erzak ve yetim 130 çocuğa kıyafet yardımı yapıldı. İlçede faaliyet gösteren Dostum Yardımlaşma Derneği Başkanı Adem Hanbaba ve gönüllüler, ilçede belirledikleri yetim ve öksüz çocuklar ile ihtiyaç sahibi aileleri ziyaret etti.
Ziyaretlerde ailelere ramazan kolisi dağıtan ekip, yetim ve öksüz çocukları da evlerinden özel araçla alarak giyim mağazasına götürüp bayramlık kıyafet aldı.Hanbaba, yaptığı açıklamada, yetim ve öksüz çocukların iyi şartlarda hayatlarını sürdürebilmesi, maddi ve manevi ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında dernek olarak gerekeni yaptıklarını söyledi.
Çocukların bayram sevinçlerine ortak olduklarını anlatan Hanbaba, şunları kaydetti:
“Yetim çocuklarımızın daha iyi şartlarda hayatlarını sürdürebilmesi, maddi ve manevi ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında elimizden gelenin fazlasını yapacağız. Onların gönüllerini fethetmeye çalışıyoruz. Aldığımız bayramlık kıyafetler ve hediyelerle çocuklarımızın bayram sevincine ortak olmaya çalıştık. Ailelere ramazan dolaysıyla maddi ve manevi yardımda bulunduk. Bu tür uygulamalarımız sadece ramazanda değil, yıl boyunca devam edecek. İlçemizde bu durumda olan vatandaşlarımızın her zaman yanında olmaya ilke edinmiş bir dernek anlayışıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x