Bilirkişi raporu Edanur’un ölümünü böyle değerlendirdi: Ağır tedbirsizlik ve ilgisizlik var

FERİT ZENGİN/HABER MERKEZİ- Beş yaşındaki Edanur Gezer 26 Nisan’da Küçükçekmece’de bir parkta İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekiplerinin gerçekleştirdiği kazı çalışması sonrasında oluşan su birikintisine düşerek hayatını kaybetmişti. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olayla ilgili başlattığı soruşturma kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunun ardından asli kusurlu olduğu tespiti ile hakkında gözaltı kararı verilen İBB iştiraki İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. Genel Müdürü Ali Sukas’ı yakalamak için çalışmalar sürerken, şirkette görevli mühendis Furkan K. tutuklandı. Kepçe operatörü Sezai A. ile tesisat ustası Fayık C. adli kontrolle serbest bırakıldı.

Daha öne kapatılmış

Bilirkişi raporunda bölgedeki güvenlik görevlilerinin ifadelerine yer verildi. İfadelere göre parkta 31 Mart’ta fark edilen su kaçağı için 4 Nisan’da Ağaç ve Peyzaj A.Ş.’den gelen görevliler kazı yaptı, kaçağın derinde olduğunu anlayınca kazdıkları çukuru kapattı. 26 Nisan’da parka gelen iş makinesi operatörü Sezai A. ise üç saat sonra çalışmayı sonlandırıp kazı alanını açık bırakarak parktan ayrıldı. İki saat sonra da ailesi güvenliğe Edanur’un kayıp olduğunu bildirdi. Çocuk ihbardan 15 dakika sonra kazı alanında bulundu.

İSKİ’ye bildirmiş

Güvenlik görevlisi T.A., rapora yansıyan ifadesinde, tali kusurlu bulunan operatör Sezai A. ve tesisatçı Fayık C.’nin kazıya başladıktan sonra çukurun su ile dolması üzerine, sorunun İSKİ tarafından çözümlenmesi gerektiğini belirterek alandan ayrıldıklarını, çukuru neden kapatmadıklarını sorduğunda ise “Çalışma devam ediyor, 10 dakikaya kadar İSKİ görevlileri ve vidanjör gelecek, tamirat sonrası onlar kapatacak” dediğini söyledi.

Sezai A. ise ifadesinde, İSKİ’ye gerekli bilgilendirmeyi yaptığını belirterek, gerekli tedbirleri almanın kendisinin görevi olmadığından olay yerinden ayrıldığını belirtti. Mühendis Furkan K. ise sadece çalışanları bölgeye yönlendirdiğini söyledi.

Gerekli denetim yapılmadı

Raporda kazı çalışmasını yapan ve yaptıran ekibin iş vereni pozisyonundaki Genel Müdür Sukas’ın iş güvenliği kanunu gereğince gerekli denetimleri yapmadığı için asli kusurlu olduğu belirtildi. Firma tarafından, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’nde “yapı alanının çevresinin yeterli yükseklik ve sağlamlıkta uygun malzemeden yapılmış perde ile çevrilerek ikaz ve uyarı için gerekli düzenlemelerin yapılarak (…) insanların düşmesine karşı uygun tedbirler alınır” şeklinde açıkça belirtilen önlemlerin alınmadığı ifade edildi.

Önlenebilirdi

Raporda kazı alanının etrafının kapatılmadığı, alana giriş ve çıkışların engellenmediği, buralara görünür şekilde uyarı levhalarının konulmadığı, kazı çalışmasının ehil bir kişinin gözetim ve denetiminde yapılmadığı kanaatine varıldığı belirtildi. Olayın önceden öngörülebilir olduğu, ağır tedbirsizlik ve ilgisizlik sonucu meydana geldiği, mevzuatta hüküm altına alınan basit tedbirlerin uygulanması halinde önlenebilir nitelikte olduğu kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x